sobota, 31 marca 2012

Hakan Nesser - "Całkiem inna historia"
Autor: Hakan Nesser
Tytuł: „Całkiem inna historia”
Wydawnictwo: Czarna Owca
Ilość stron: 528
Rok wydania: 2011
Moja ocena: 7/10 – bardzo dobra


Kilkoro Szwedów spędza wspólnie urlop w Finistere w Bretanii – dwie pary, dwóch singli – w sumie sześcioro świeżo poznanych przyjaciół. Zażywają kąpieli, rozkoszują się francuskim jedzeniem, organizują wycieczki i flirtują, nie zważając na zobowiązania małżeńskie. Na pamiątkę zostaje kilka fotografii, może jakieś zdjęcie grupowe, jakaś akwarelka i anonimowy pamiętnik opisujący ich eskapady.
Pięć lat później ktoś zaczyna ich zabijać, jedno po drugim, informując wcześniej listownie o swoich planach inspektora Barbarottiego. Sprawa obija się szerokim echem w mediach, które rozpętują nagonkę na policję. Morderca ciągle zwodzi śledczych, a jego działanie jest coraz bardziej niezrozumiałe. Pozornie jego ofiary nie maja ze sobą nic wspólnego. Dlaczego seryjny morderca wybiera właśnie ich? Dlaczego za każdym razem stosuje inną metodę zabijania?

„Całkiem inna historia” to drugą część z cyklu o inspektorze Gunnarze Barbarottim. Zazwyczaj staram się czytać po kolei, ale zachęciła mnie recenzja Pani Poirot, a pierwsza część cyklu „Człowiek bez psa” była w bibliotece nieuchwytna.

Gunnar to na szczęście nie typ Jamesa Bonda czy innego superinteligentnego agenta, a zwykły, przeciętny policjant ze szwedzkiej miejscowości Kymlinge. Jest kilka lat po rozwodzie, jego 19-letnia córka Sara właśnie wyjechała do Londynu, a związek z Marianne powoli się rozwija. Ma wątpliwości, co do swojej kariery zawodowej, zdarza mu się rozmawiać z Bogiem, któremu przyznaje punkty za dokonania.

Akcja rozpoczyna się od wyjazdu Barbarottiego na Gotlandię, do Marianne. Na klatce schodowej mija go listonosz i wręcza pocztę, którą bohater od razu chowa do torby. Później okazuje się, że był tam list od mordercy z informacją kto zginie. Po co morderca informuje, kogo zabije? Dlaczego napisał akurat do Gunnara? Te pytania będą dręczyły głównego bohatera przez prawię całą powieść. Okazuje się, że policjanci nie mają żadnych tropów ani podejrzanych. Pojawiają się kolejne listy, kolejne ofiary i pamiętnik mordercy spisany podczas wakacji we Francji. Prasa nie ułatwia dochodzenia, a wręcz przeszkadza, rozpętując nagonkę na policję i wywołując panikę wśród ludzi.
Autor dużo miejsca poświęcił analizie psychologicznej nie tylko głównego bohatera, ale także tych drugoplanowych, np. mordercy, którego obraz wyłania się z jego pamiętników.

Kto jest mordercą? Jakie ma motywy? Przyznam, że zakończenie było dość zaskakujące, choć bardzo krótkie (rozwiązanie zagadki następuje zaledwie na kilku ostatnich stronach). Z pewnością sięgnę po kolejne części cyklu.


Info o autorze:
Hakan Nesser (ur. 1950) jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy, mieszka w Uppsali. Największą popularność przyniósł mu składający się z dziesięciu części cykl powieści o komisarzu Van Veeterenie. Większość książek z tej serii stała się podstawą scenariuszy filmowych. Neseser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał, m.in. za powieść „Całkiem inna historia” (2007), a jego książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków.

3 komentarze:

 1. His friends minecraft pocket edition cheats fills the water track
  with the motion sickness! If you need to be Apple is one
  of the middle of the most common with all the facility Internet
  accessibility right through the wonderful games creation or development platform.
  Other people will be thrilled with the great graphics and interesting
  games. High Compatibility: The association with expert custom iPad game developer companies that
  offer you.

  OdpowiedzUsuń
 2. The steering is accurate and the controls on the PSP game console function perfectly,
  yet the overall system may be disliked mainly because to get around the corner
  in a fastest way using the handbrake becomes inevitable.
  8, 2014: 'At the Devil's Door' (Before theatrical release).
  Most of the times it the car's parts that lets them down.

  Visit my webpage swamp attack cheats

  OdpowiedzUsuń
 3. It's awesome to pay a visit this site and reading the views of all friends regarding this article, while I am also eager of getting know-how.


  Also visit my blog - porn video HD

  OdpowiedzUsuń